Butik Mardin Turu / Hasankeyf - Midyat - Mardin - Abbaralar

1. Gün: Diyarbakır – Batman - Hasankeyf –Dicle Nehri - Midyat – Telkâriciler Çarşısı – Midyat Konuk Evi – Mor Gabriel Manastırı

03.30 Merter İspark Otoparkı
04.30 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı
04.45 Kozyatağı Hİlton Otel Yanı( Yenisahra Köprüsü)

05.00 Sabiha Gökçen Havalimanı iç hatlar gidiş terminali Anadolu Jet Havayolları kontuarında buluşma. 07.00'de hareket edecek olan Anadolu Jet Havayollarına ait İstanbul / Diyarbakır uçağı ile Diyarbakır'a hareket ediyoruz. (Uçak saatlerinde oluşabilecek Rötardan dolayı programda değişiklik yapılabilir.) Diyarbakır ‘a varış. Alınan serbest kahvaltının ardından bu güzel şehirden ayrılıyor ve Hasankeyf’e hareket ediyoruz. Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan bu kente gelirken Uzun Hasan’ın oğlu Kör Zeynel Türbesi ve bir dönemler Anadolu’daki en büyük köprü olan, fakat şu anda kalıntılarını görebildiğimiz Taş Köprüyü görüyoruz. (2010 yılında yaşanan toprak kayması neticesinde, tehlike arz ettiğinden dolayı ilgili bakanlık tarafından kaleye çıkış yasaklanmıştır.) Yeni Saray, Mağaralar, Darphane, Zekât Kuyusu, Tılsımlı Kapı, Gözcü Kulesi, Büyük Saray, Ulucami, Zindan ve El-Rızk Camii gezilerimizi yapıyor ve vereceğimiz serbest zaman ardından aracımıza binerek Tur Abdin bölgesinin kalbi olan Süryani cemaatinin en önemli yerleşimlerinden Midyat’ta kısa bir gezi yapıyoruz. Süryani ustalarının yüzyılların birikimiyle ince ince işlediği Telkâri sanatının en iyi örneklerinden alabilirsiniz. Sizlerin Sıla dizisi ile tanıdığınız Midyat evlerinin en güzel örneklerinden olan Midyat Konuk Evi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında Midyat’tan ayrılıp yakınlardaki çok önemli bir dini merkez olan Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırına gidiyoruz. Kilise Midyat Resuller, Kırk Şehit, Meryemana, Mor Şamuel gibi ibadethaneleri de içerisinde barındırmakta. Gezimizin ardından Mardin’e gidiyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


2. Gün: Savur – Kıllıt – Mor Yuhanna – Dara Antik Kenti –Deyr-ul Zafaran Manastırı - Kasımiye Medresesi – Mardin Sokakları

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası Savur’a hareket ediyoruz. Bu şirin ilçe için “Mardin’in minyatürü” derler. Süryani ve bölge Araplarının yaşadığı ilçede, Süryanilerin geri dönüş projesi kapsamında tekrar hayata döndürdükleri Kıllıt Köyüne uğruyoruz. Köyde yer alan Mor Yuhanna Kilisesini gezebiliriz.Buradaki gezimizin ardından Dara Harabelerine gidiyoruz. Bölgede antik çağa ait en iyi kalıntı olan Dara Kenti’nde içindeki Su Sarnıçları, Kale Yönetim Merkezi gezilerimizi yaptıktan sonra Mardin’deki gezimize başlıyoruz. Uzun yıllar Süryani cemaatinin patriklik mekânı olan ve şu sıralar Metropolitlik Statüsündeki Deyrul Zafaran Manastırı gezimize başlıyoruz. Burada Sin Mabedi, Mezarlık, Tıp Okulu, Kilise, Vaftizhane ve Teras bölümlerini görüyoruz. Ardından yolumuz üzeri Firdevs Köşkünü görerek Mardin şehir merkezine geçiyor ve bu etkileyici orta çağ kale kentinin sokaklarında yürüyüş yapmaya başlıyoruz. Yürüyüş sırasında Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, PTT Evi (Şahtana evi), Mardin’in taştan dar sokakları gezileri sırasında kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Sonrasında Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesinde duruyoruz ve sınıflar, eyvan, camii, hayat havuzu gibi kısımları geziyoruz. Buradan bakıldığında Mezopotamya Ovası’nın görüntüsü sizleri büyüleyecek. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.


3. Gün: PTT Binası(Şahtana Evi) –Zinciriye Medresesi - Mardin – Abbara – Keçi Burcu – Mardin Kapı – Diyarbakır - Surlar

Sabah otelimizde alınan açık büfe kahvaltı sonrası “Gündüz Seyranlık; Gece Gerdanlık” Mardin gezimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Şehidiye Cami, PTT Evi, Eski Hükümet Konağı, Zinciriye Medresesi gezilerimizi yaparken yöreye özgü bir mimari unsur olan abbara görüyor ardından Kırklar Kilisesi gezimizi de yaparak öğle yemeğimizi alıyor ve Diyarbakır’a doğru hareket ediyoruz. Dünyanın ayakta kalmış en uzun ikinci surları olan kent surlarında Mardin Kapı, Keçi Burcuna çıkarak On Gözlü Köprü ve Dicle Havzasını fotoğrafladıktan sonra Ermenilere ait Meryem Ana Kilisesini ziyaret ediyoruz (Müsaitlik olması durumunda ). Gezimizin ardından havaalanında check- in işlemlerimizi yaparak 20.25'te kalkacak olan Anadolu Jet Havayollarına ait Diyarbakır/ İstanbul uçağıyla İstanbul’a dönüyor ve bir başka GEZİSEPETİ organizasyonunda görüşmek dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Otellerde 2 Gece Oda Kahvaltı Konaklama
Otelimizde Açık Büfe veya Set menü 2 sabah kahvaltısı
Lüks Araçlar İle Ulaşım (kişi sayısına göre araç detayları aşağıda yer almaktadır.)
Çevre Gezileri
Ek hizmet bedelleri (Müze-Ören yeri giriş ücretleri)
Rehberlik hizmetleri
1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
Uçak biletleri
Havalimanı servisi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Programda belirtilen ilk gün sabah kahvaltısı
Programda belirtilen son gün akşam yemeği
Tüm Öğle Yemekleri
Tüm Akşam Yemekleri
Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
Müze kart (Satış sırasında 50 TL karşılığında ilave edilir.)
Tüm Özel Harcamalar

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyat Listesi

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Yorumlar

  Butik Mardin Turu Hakkındaki Düşünceleriniz

  Ad Soyad:
  Mesajınız:
  (En çok 500 karakter)

  karakter kaldı
  Doğrulama Kodu:

  Butik Mardin Turu Hakkında Daha Önce Yazılan Yorumlar

  Biz Sizi Arayalım
  Ad Soyad
  Telefon Sabit/Cep
  E-Posta Adresiniz
  Konu
  Arama Zamanı
     Detaylı bilgi »

  Kampanyalardan haberdar olmanız için bilgilerinizi doldurmanız  yeterli olacaktır.