Çin / PEKİN-ŞİAN-ŞANGAY

1. Gün: İSTANBUL - PEKİN

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali Türk Hava Yolları kontuarı önünde siz değerli misafirlerimiz ile saat 23:30'da buluşma. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları'nın TK20 sayılı tarifeli seferi ile saat 01:25'te Pekin'e uçuş.


2. Gün: PEKİN

Yerel saat ile 15:25'te varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüz ile otele transfer. Dinlenmek için vereceğimiz serbest zamanın ardından akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


3. Gün: PEKİN

Sabah kahvaltısının ardından şehir turu için otelden hareket ediyoruz. 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin'de toplam 40 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor. Başkent Pekin, 200 bin Müslüman nüfusu ile Çin'in en kalabalık Müslüman topluluğuna sahip olan şehridir. Moğol İmparatoru ve aynı zamanda Çin 'deki Yuan Hanedanı 'nın kurucusu Kubilay Han 'ın burayı siyasal merkez edindiği 1272'den başlayarak, kısa aralıklar dışında Çin'in sürekli başkenti olmuştur. Ming Hanedanı (1368-1644) döneminde, "Kuzey Başkenti" anlamına gelen bugünkü adını aldığı 1420'de resmi başkent oldu. Şehir merkezine varışımızın ardından turumuza başlıyoruz. Turumuzda Ming Hanedanı'ndan Çing Hanedanı'nın sonuna kadar kullanılmış Yasak Şehir olan bilinen ve dünyanın en büyük sarayı olan Çin İmparatorluk Sarayı, Tiananmen Meydanı ve Mao'nun anıtı, Ortaçağ'da inşa edilmiş Cennet Tapınağı ve Marco Polo köprüsü görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası öğle yemeği için vereceğimiz serbest zamanın ardından şehir turumuza Dâru'l-Ulûmi'l-Hamidîyye (Pekin Hamidiye Üniversitesi) ile devam ediyoruz. Çin, İslamiyet ile 7.yüzyılda, Müslüman tüccarların ipek yolunu kullanmaları sayesinde tanışmıştır. Çin'de yapılan ilk caminin hicretten yalnız 60 yıl sonra olduğu düşünülecek olursa Müslümanların buraya ne kadar çabuk gelip İslamiyet'i yaydıkları anlaşılabilir. Çin ve Osmanlı ilişkilerinin dönüm noktası olarak kabul edilen II. Abdülhamid döneminde, Abdülhamid 1901 yılında Çin'e bir temsilci grubu gönderir. Burada iyi ilişkiler kurulan Ma Debao Hac ziyareti sonrası İstanbul'a Abdülhamid ile tanışmaya gelir. Bu tanışma esnasında Abdülhamid kendisine Çin'de bir okul açma düşüncesi olduğunu iletir. Ma Debao ülkesine döndükten bir yıl sonra Osmanlı Devleti iki muallimi Çin'e okul açmak için gönderir. Pekin'de bulunan Niujie Cami 'nin arka bahçesi Osmanlı'ya tahsis edilir. Burada açılan okul o kadar rağbet görür ki okul geliştirilerek Üniversite halini alır. 1949'daki Mao devriminin ardından dini ve yabancı dil eğitimine yasak gelmesinin ardından okul kapatılır. Günümüzde ise istek üzerine dini eğitimler verilmektedir. Burada vereceğimiz serbest zamanımızda dileyen yolcularımızla Niujie Camii 'nde namaz kılıyoruz. İbadetimiz sonrası alışveriş için serbest zaman. Serbest zamanımız sonrasında akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


4. Gün: PEKİN

Sabah kahvaltısının ardından Çin Seddi'ni ziyaret amaçlı Badaling bölgesine hareket ediyoruz. Dünyadaki en uzun insan eli yapımı yapı olan Çin Seddi, Çin'i Kuzey'den gelecek olan saldırılara karşı koruma amaçlı yapılmıştır. Yapımında 8.000 kişinin çalıştığı söylenmektedir. Toplam uzunluğu 8.850 km olan bu yapı 1987 yılında UNESO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Bu yapının büyük bir kısmı Türklerden “yani atalarımız olan Hunlardan” korunmak için yapılmıştır. Savaşmak yerine duvar ile kendilerini korumayı planlayan Çinliler için utanç abidesi olan bu yapı, bizler için bir gurur kaynağıdır. Gerçekleştirdiğimiz ziyaretin ardından yine bu seddin yapımında çok büyük katkısı olan Ming Hanedanı'nın Mezarlığına hareket ediyoruz. Kısa ziyaretimizin ardından akşam yemeğimizi almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


5. Gün: PEKİN - ŞİAN

Sabah kahvaltısının ardından havalimanına hareket ediyoruz. Yerel havayolları ile Şian'a gerçekleştireceğimiz uçuşun ardından havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüzle Terracotta Atlar ve Savaşçılar Müzesi'ne hareket ediyoruz. M.Ö. 210 yılında yapılan Terracotta ordusu, ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın ruhunu korumak amacıyla yapılmıştır. 6.000 adet savaşçının her biri birbirinden farklı olup birebir boyutlarda yapılmıştır. Dünya'nın 8. Harikası olarak da bilinen bu müzeyi ziyaretimizin ardından akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


6. Gün: ŞİAN

Sabah kahvaltısının ardından şehir turu için hareket ediyoruz. İpek Yolu'nun başlangıç şehri ve Çin'in ilk başkenti olan bu şehirde gerçekleştireceğimiz şehir turumuzda, 652 yılında Tang Hanedanlığı tarafından yaptırılan Büyük ve Küçük Vahşi Kaz Pagodaları, Şian kalesi, çan kulesi, davul kulesi, Daci'en tapınağı ve antik şehir surları görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası 70.000 Müslümanın yaşadığı toplamda 10 caminin bulunduğu Şian şehrinin en eski camisi olan, 742 yılında inşa edilen Büyük Camii'ye hareket ediyoruz. Bu cami aynı zamanda Çin'in en eski ve en büyük camisidir. Cami ziyaretimizin ardından serbest zaman. Dileyen misafirlerimizle birlikte Cuma namazını Büyük Şian Camii'nde kılıyoruz. İbadetimizin ardından şehir merkezine hareket ediyoruz. Şehir merkezinde alışveriş için vereceğimiz serbest zamanın ardından akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


7. Gün: ŞİAN - ŞANGAY

Sabah kahvaltısının ardından havalimanına hareket ediyoruz. Yerel havayolları ile Şangay'a gerçekleştireceğimiz uçuşun ardından havalimanında bizleri bekleyen özel otobüsümüzle şehir merkezine hareket ediyoruz. Dünya'nın en kalabalık 3. şehri olan Şangay'da 24 milyon kişi yaşamaktadır. Çin'in modern yüzünü görme fırsatı bulacağımız bu gökdelenler şehrinde şehir turumuza başlıyoruz. Turumuzda Şangay'ın simgesi haline gelen Doğu'nun İncisi Kulesi, Şangay'ın rıhtım bölgesi olan Bund bölgesi, Yuyuan bahçesi, alışveriş caddesi olan Nankin caddesi, halk meydanı, Şangay Kulesi, Dünya Ticaret Merkezi ve Jin Mao Kulesi görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrası akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


8. Gün: ŞANGAY

Sabah kahvaltısının ardından şehir turu için otelden hareket ediyoruz. Turumuzda Jing'an Tapınağı, Waibaidu Köprüsü, Longhua Tapınağı, St. Ignatius Katedrali, Antik kent merkezi ve antik Qibao caddesi görülecek yerler arasındadır. Turumuz sonrasında Huxi Camii'ni ziyaret ediyoruz. Devrimden sonra Çin'de kurulan ilk cami olma özelliğini taşıyan bu cami, Arap mimarisinden esinlenerek inşa edilmiştir. Ziyaretimiz sonrası ibadet için vereceğimiz serbest zamanın ardından akşam yemeğini almak üzere lokal restorana hareket ediyoruz. Geceleme otelimizde.


9. Gün: ŞANGAY - İSTANBUL

Sabah kahvaltısının ardından serbest zaman. Uçağın saatine bağlı olarak rehberimizin daha önceden belirleyeceği saatte havalimanına transfer. Bagaj ve bilet işlemlerinin ardından TK 27 sefer sayılı tarifeli seferi ile saat 22:35'te İstanbul'a hareket.


10. Gün: İSTANBUL

Yerel saat 05:20'de İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Türk Hava Yolları tarifeli seferi ile İstanbul (IST) - Pekin (PEK) / Şangay (PVG) - İstanbul (IST) arası ekonomi sınıfı uçak biletleri

Havalimanı vergileri

4* otellerde 7 gece tam pansiyon konaklamalar

Havalimanı-otel-havalimanı transferleri

Tüm şehirler arası transferler

Programda bulunan tüm turlar

Programda bulunan ara uçuşlar

Profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri

Zorunlu Seyahat Sigortası

Şehir Vergileri (25 Euro)

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Vize ücreti

Özel Seyahat Sağlık Sigortası

Yurt dışı çıkış harcı bedeli

Her türlü otel ekstraları ve kişisel harcamalar

Müze ve ören yerleri giriş ücretleri

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyat Listesi

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Yorumlar

  Çin Hakkındaki Düşünceleriniz

  Ad Soyad:
  Mesajınız:
  (En çok 500 karakter)

  karakter kaldı
  Doğrulama Kodu:

  Çin Hakkında Daha Önce Yazılan Yorumlar

  Biz Sizi Arayalım
  Ad Soyad
  Telefon Sabit/Cep
  E-Posta Adresiniz
  Konu
  Arama Zamanı
     Detaylı bilgi »

  Kampanyalardan haberdar olmanız için bilgilerinizi doldurmanız  yeterli olacaktır.