Karadeniz Yaylalar ve Gürcistan Turu / Amasya – Sivas – Erzincan - Erzurum – Kars – Sarıkamış - Yavuzköy – Ayder Yaylası - Uzungöl

1. Gün: ( Sivas’a Gece Yolculuğu )

21.00 Zeytinburnu İSPARK Otoparkı
22.00 Beşiktaş Yıldız Camii Önü
23.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı Önü
23.30 Çayırova Mc Donalds
24.00 İzmit Halk Evi Durağı

 Yukarıda belirtilen kalkış noktalarından katılan misafirlerimiz ile birlik de Sivas’a gece yolculuğu yapıyoruz.

 


2. Gün: ( Sivas - Kongre Binası - Gökmedrese - Taşhan - Buruciye Medresesi - Çifte Minare - Erzincan - Tercan - Mama Hatun Türbesi - Aşkale – Erzurum )

Değerli Konuklarımız, yol üzerinden alacağımız serbest kahvaltı sonrasında Çamlıbel ve Yıldızeli üzerinden Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin temellerini burada attık dediği Sivas’a hareket ediyoruz. Sivas’taki ilk gezi noktamız 1271 yılında Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından Mimar Kaluytan'a yaptırılan Gök Medrese olacak. Eğri minaresiyle görenleri hayrete düşüren ve hala bu minarenin kullanıldığı Anadolu’nun en eski camilerinden Ulu Cami’yi geziyor, Taşhan, Bürücüye Medresesi ve Çifte Minare gezilerimizin ardından Sivas dan ayrılıyoruz. İmralı – Refahiye üzerinden 1939 ve 1992 yılında yaşamış olduğu yüksek şiddetli depremler sonrasında kurulan ve modern bir mimariye kavuşan Erzincan’a ulaşıyoruz. Şehir merkezinde yapacağımız panoramik turumuzun ardından Bakırcılar Çarşısında serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeğimizi de Erzincan da aldıktan sonra Erzincan’ın Tercan ilçesine ulaşıyoruz. Saltukoğulları Hükümdarı II. İzzettin Saltuk'un kızı Mama Hatun’un Türbesini ziyaret edip, Aşkale üzerinden Dadaşlar diyarı Erzurum’a varıyor ve otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde


3. Gün: ( Yakutiye Medresesi - Üç Kümbetler - Çifte Minareli Medrese - Oltu Taşı Çarşısı - Pasinler - Sarıkamış - Şehitler Anıtı - Kars - 12 Havariler Kilisesi - Taş Köprüsü - Kars Kalesi - Ani Harabeleri )

Değerli Konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Erzurum şehir turumuza başlıyoruz. 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından restorasyonu tamamlanan günümüzde müze olarak kullanılmakta olan Yakutiye Medresesini ziyaret ediyoruz. Erzurum’da ilk Osmanlı Camisi olan ve dönemin mimarbaşı Mimar Sinan’ana Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve bugün kendi adıyla anılan camiyi ziyaret ettikten sonra Rüstem Paşa Kervansarayında ( Taşhan ) serbest zaman veriyoruz. Vereceğimiz serbest zamanda Oltu Taşı çarşılarında alışveriş yapma imkânı bulabilirsiniz. Erzurum’un sembolü olan Çifte Minareli Medreseyi ve Ulu Cami’yi görüp, Erzurum Evleri arasından yürüyerek Sultan Melik Mahallesinde bulunan ve Anadolu’daki mezar anıtlarının en güzel örneklerinden biri olan Üç Kümbetleri ziyaret ediyor Üç Kümbetler gezimizin ardından 93 Harbi sırasında Erzurum savunmasının ve Anadolu’nun en büyük kahramanlarından Nene Hatun’un mezarının bulunduğu Aziziye Tabyalar gezimizin ardndan Köprüköy'de bulunan Selçuklular ile Bizanslılar arasında yapılmış ilk büyük meydan muharebesinin yapıldığı köyde kısa bir mola veriyoruz. Bingöl Deresi ile Pasinler Deresinin birleşerek Aras Nehrini oluşturduğu bölgede bulunan ve İlhanlı döneminde yapılmış olan Çoban Dede Köprüsünü görüp fotoğrafladıktan sonra Horasan üzerinden geçip yolumuzun üzerinde bulunan Peri Bacası örneklerini ve Obsidyen yataklarını görerek 1919 yılında Kafkasya projesini gerçekleştirmek için başlatılan sonunda bir drama dönüşen büyük harekâtın yapıldığı Sarıkamış’a ulaşıyoruz. Şehitler Anıtında vereceğimiz fotoğraf molasının ardından Kars´a varıyoruz. Öğle yemeği için Kars şehir merkezinde serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeği sonrasında Kars şehir merkezi gezimize başlıyoruz. 1877 yılından sonraki 40 yıl boyunca Rus işgalindeyken yeniden kurulan şehir, Baltık mimarisinin ülkemizde en iyi izlenebileceği merkezdir. Birbirini 90 derecelik açıyla kesen sokaklar, cepheleri süslü, kesme taş binalar ile bir Avrupa kentini andırmaktadır. 12 Havariler Kilisesini, Taş Köprü, Kars Kalesini panoramik olarak görüyoruz. Ardından Arpaçay’ın kenarında kurulmuş Ani Harabelerine gidiyoruz. Ani 1000 yıl öncesinin bölgenin en büyük, en zengin şehriymiş. Zaten ören yerinde göreceğimiz anıtsal yapılardan bunu hemen anlayacaksınız. Ermeni kültürünün en önemli yapıtlarının yer aldığı eserler arasında Katedral, Surp Kirkor, Surp Pirgiç (Keveli Kilise), Selçuklu eserlerinden Menücehr Cami, Ebul Muhammeran Cami, Sultan Sarayını geziyoruz. Buradaki gezimizin ardından otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.


4. Gün: ( Posof Türkgözü Sınır Kapısı – Akhaltsike – Borjomi – Tiflis )

ÖNEMLİ UYARI:
Gürcistan’a Giriş sadece, üzerinde T.C kimlik numarası yazan nüfus cüzdanları ile gerçekleşmektedir. Pasaport ya da ehliyet ile giriş yapılamaz. T.C vatandaşı olmayan misafirlerimizin giriş evrakları kendileri tarafından temin edilecektir. Resimsiz ve yıpranmış kimlikler geçiş izni alamamakladır. 16 TL olan çıkış ücreti misafirlerimize aittir. Ailesi ile birlik de (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum’a geçişleri için Noterden onaylı Muvavfakatname almaları gerekmektedir.
 
Değerli Konuklarımız; otelimizde alacağımız açık büfe sabah kahvaltısı sonrasında Ardahan üzerinden Hanak - Posof üzerinden Türkgözü Sınır Kapısından geçerek Tiflis’e gitmek üzere hareket ediyoruz. Yolumuz üzerinde bulunan Abhazya Türklerinin yaşadığı Akhaltsike şehrinden geçerek diğer önemli şehri olan Borjomi’de mola verdikten sonra Tiflis’e ulaşıyoruz. Türk restoranlarının olduğu Marjanishvili Caddesinde yemek molası veriyoruz. Ardından Tiflis’i kuşbakışı görebileceğimiz Mtatsminda Tepesine çıkıyoruz. Özgürlük meydanını gördükten sonra Türklerin, Azerilerin, Ermenilerin ve Gürcülerin bir arada olduğu Jardan Caddesine geçiyoruz. Burada Kura nehrinin etrafında tarihi rengârenk Tiflis Evlerini, Osmanlı Dönemi Mescidi, Hamamı (eski sülfür banyosu) gördükten sonra Sameba Katedrali ve Kustba gölü gezilerimizi tamamlayarak otelimize yerleşiyoruz. Akşam dileyen misafirlerimizle Gürcü yemeklerinden oluşan özel bir menü ile Gürcü gecesi gerçekleştiriyoruz.


5. Gün: ( Gori – Kutaisi – Batum – Piazza Meydanı – Medea Heykeli – Batum Bulvarı )

Değerli Konuklarımız; otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Sovyetler birliğinin en önemli liderlerinden biri olan Stalin’in doğduğu Gori şehrine ulaşıyoruz. Burada yapacağımız gezimizin ardından Gürcistan’ın sanayi Şehri olan Kutaisi’yi görerek Batum’a şehir merkezine ulaşıyoruz. Batumi / Adjara Arkeoloji Müzesini, tarihi Meryem Ana Katedral Kilisesini, Tarihi Orta Camii, Piazza Meydanını, Piazza Saat Kulesini, Gürcü Ortodoks Kilisesini, Ermeni Ortodoks Kilisesini,  Avrupa Meydanını, Medea Heykelini, Poseidon Anıtını, Tiyatro Binasını, Batum Limanını yeni oluşturulan yüzüyle göreceğiz. Batum Bulvarında gezinti yaptıktan sonra alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Batum gezimizi burada noktalıyor ve Sarp sınır kapısına doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzerindeki Gonio köprüsünü görerek Sınır kapısına ulaşıyoruz. Çıkış işlemlerimizi gerçekleştirip Batum’da bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde


6. Gün: ( Çamlıhemşin – Fırtına Vadisi – Ayder Yaylası )

Değerli Konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Ayder yaylasına doğru hareket ediyoruz. Fındıklı – Ardeşen üzerinden UNESCO tarafından dünya miras listesine alınan 50 eko sistem arasında bulunan Fırtına Vadisine geliyoruz. Öğle yemeğimizi Fırtına Deresi’nin kenarında kurulu bulunan restoranımızda alıyoruz. Fırtına deresi boyunca sıralanmış bu restoranların sunduğu en meşhur yemek alabalıktır. Bu bölge de birçok alabalık çiftliği bulunmaktadır. Özellikle Kırmızı benekli alabalık oldukça ilgi görmektedir. Fırtına deresinden gelen su sesi eşliğinde aldığımız keyifli bu öğle yemeği sonrasında dileyen misafirlerimiz farklı tur alternatifleri ile zamanlarını değerlendirebilirler.
 
1.Alternatif Zil Kale Gezisi; Eski Ticaret Yolunu korumak için Çat Vadisine kurulmuş olan Zil kale ve Ortan Köyü gezisi kişi başı 35 TL (Ekstra)
 
Çamlıhemşin’den bizleri alan minibüslerle “Sevdaluk” dizisinin çekimlerinin de yapıldığı Şen yuva köyünü görerek, tarihi Hemşin konaklarını fotoğraflayabileceğiniz Ortan köyüne gidiyoruz. Burada vereceğimiz kısa mola sonrasında fırtına vadisi üzerinde yükselen Zil Kale’ye geçiyoruz. Tıpkı bir kartal yuvasını andıran kale fethedilmesi zor bir bölgede inşa edilmiştir.
 
2.Alternatif Rafting; Fırtına Deresinde yaklaşık 1,5 saat süren Uzman eğitmenlerin vermiş olduğu bilgiler ışığında hafif bir parkurda Rafting kişi başı 50 TL’dir.
 
Ekstra turların ardından yaylaların sultanı Ayder Yaylası’na gitmek üzere yolumuza devam ediyoruz.
2010 yılında Berlin Uluslararası Film festivalin de Ülkemize “Altın Ayı” ödülünü getirmeyi başaran “Bal” filminin çekimlerinin gerçekleştiği Çamlıhemşin’den geçerek Bölgede Osmanlı döneminde yapılmış taş köprülerin en güzel örneklerinden olan Timisvat Köprüsü’nde vereceğimiz fotoğraf molası sonrası 1350 metre yükseklikte bulunan zengin bitki örtüsü ve kaplıca suları ile ünlü Ayder Yaylası’na varıyoruz. Gelin Tülü Şelalesini görüyoruz. Kalegon, Aşağı Ambarlı ve Yukarı Ambarlık gezilerimizi tamamlayıp, yaylada serbest zaman veriyoruz. Keyifli bir yürüyüş yada yöre insanlarıyla sıcak bir sohbet yapabilirsiniz. Günün sonunda otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
 


7. Gün: ( Gündoğdu – Rize Bezi Atölyesi – Rize Şehir Merkezi – Of – Uzungöl – Lustra ve Karester Yaylası – Sürmene - Maçka )

Değerli Konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Rize’nin Gündoğdu ilçesine hareket ediyoruz. Rize bezinden üretilen tekstil ürünlerinin bulunduğu mağazamızda alışveriş molası veriyoruz. Gündoğdu’dan ayrılıp İyidere – Of üzerinden Solaklı Vadisi’ni takip ediyoruz. Yolun her iki yanında bulunan Solaklı vadisi boyunca uzanan yemyeşil ağaçlar, Asma köprüler arasından geçerken dağların yamacına kurulan hatta birçoğunun yolu bile bulunmayan evleri görüyoruz. Uzun Göl’de alacağımız Öğle yemeği sonrasında dileyen misafirlerimiz verilen serbest zaman içerisinde Göl çevresinde yürüyüş yapabilir, dileyen misafirlerimiz ise kendilerine sunulan ekstra yayla turuna katılabilirler.
 
LUSTRA ve KARESTER YAYLA TURU (35,00 TL); Minibüslerimiz ile 2400 metre yüksekliğe tırmanmaya başlıyoruz. Yol boyunca seyir teraslarında durarak fotoğraf molası veriyor Yayla Evlerinden bir tanesine konuk oluyor çaylarımızı içiyoruz. Rengârenk çiçeklerin arasında yapacağımız yürüyüş sonrasında Uzun Göl’e geri dönüyoruz.
 
Uzun Göl’e veda edip, Sürmene’ye doğru yola çıkıyoruz. Dünyaya adını duyurmayı başarmış el yapımı sürmene bıçaklarını görüp, alışveriş yapma imkânı buluyoruz. Ardından Karadeniz’in en değerli markalarından biri olan almadan ve tatmadan geçemeyeceğimiz Çay’a geliyor sıra, Sürmene de bulunan bir çay fabrikasına misafir oluyoruz. Çayın dalından koparılıp soframıza gelene kadar geçirdiği aşamaları görüyor, bizlere ikram edilen çaylarımızı yudumluyor ve Sürmene’den ayrılıp Trabzon’a hareket ediyoruz. İstanbul’un Latin işgaline uğraması ile İstanbul’dan kaçan Kommenos sülalesi tarafından 1250 -1260 yıllarında Manastır kilisesi olarak yapılan, adını “Kutsal bilgelik” anlamına gelen Ayasofya’dan alan Kilise 1584 yılında Cami’ye çevrilmiş olup, 1964 yılında Vakıflar genel müdürlüğü tarafından restore edilerek Müze’ye dönüştürülmüştür. 2012 yılında tekrar ibadete açılarak cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Trabzon’a özgü el sanatı olan Trabzon Hasırı, Telkâri ve Trabzon’da sadece beş ailenin yaptığı Kazaziye işlerini yapan ustaların marifetli ellerinde hazırlanan ürünleri görme fırsatı buluyoruz. Bir sonraki durağımız Soğuksu semtinde bulunan Atatürk Köşkü’nü ziyaret ediyoruz. Trabzon’daki gezimizi burada tamamlıyor ve Zigana yaylasında bulunan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde


8. Gün: ( Çoşandere - Sümela Manastırı Fotoğraf Çekimi - Cami Boğazı - Çakırgöl - Krom Vadisi - Krom Antik Kenti - Akçaabat - Ordu Boztepe - Samsun )

Değerli konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında Krom Vadisi ve Antik Kenti gezisine başlıyoruz. Maçka üzerinden Çoşandere’yi takiben Altındere Milli Parkı’nda transfer araçlarımız ile buluşuyoruz. Gezi noktamız; 2015– 2016 yılları arasında 1 yıl boyunca tadilata alınan Karadağ’ın eteğinde tarihi 398 yılına dayanan 1618 yıllık Sümela Manastırı’nı seyir noktasından panoramik olarak izliyor, fotoğraf çekimlerinin sonrasında yayla safarimize başlıyoruz. Coşandere’nin kaynağına doğru yolculuğumuzda ilk olarak Dilaver Yaylası’nı görüyoruz. Orman sınırının hemen altındaki Taşköprü Yaylası’nı ve Kasapoğlu Yaylası’nı izliyor, 2400 metredeki Cami Boğazı Yaylası’nda tavşankanı çaylarımızı yudumladıktan sonra, Mescit Platosu’nun üzerinde 2533 metre yüksekliğindeki Çakırgöl’e gidiyoruz. Göl etrafındaki yürüyüşümüzü tamamlıyor, fotoğraf molası ile birlikte Çakırgöl’den ayrılıyor Krom Antik Şehri’ne hareket ediyoruz. M.Ö’ ye dayanan tarihi ve Bizans döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan Krom Vadisi’nde, tescillenmiş 15 kilise ve onlarca şapeli görüyor, ayakta kalmış Rum evlerini geziyor, yöre halkı ile sohbetimizin ardından tarihi 1350 yılına dayanan İmera ( Olucak ) Manastırı’nı yukarı vadiden izliyor Altındere’de bulunan tur aracımız ile buluşuyor, Akçaabat’a gidiyoruz. Meşhur köfte ve piyaz ile alacağımız öğle yemeği sonrasında Tirebolu’da bulunan çay fabrikasına gidiyoruz. Dalından koparılan çayın demliğimize gelene kadar geçtiği evreleri görüp alışverişlerimizi tamamladıktan sonra Fatsa üzerinden Ordu Boztepe’ye ulaşıyoruz, fotoğraf molası veriyoruz. Bir sonraki durağımız olan Samsun’a Terme üzerinden ulaşıyoruz, otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde
 


9. Gün: ( Samsun – Bandırma Vapuru – Atatürk Heykeli – Amasya )

Değerli Konuklarımız, otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında 19 Mayıs 1919 da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk ayak bastığı yeri simgelemek üzere yapılan İlk Adım Anıtını görüyoruz. Amissos Hazinelerinin bulunduğu Arkeoloji Müzesini geziyoruz. Meydanda bulunan Atatürk Heykelini görüp, Atamızı Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru önünde fotoğraf çektiriyoruz. Samsundaki gezimizi burada noktalayıp,  Amasya’ya hareket ediyoruz. Yeşilırmak Vadisi, Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya’ya ulaşıyoruz. Osmanlı Şehzadelerinin Eğitim gördüğü Amasya geçmişten günümüze önemli bir şehir olmuştur.  Tarihi Zenginliği ile dikkat çeken şehirde ilk olarak Ferhat İle Şirin Su Kanalını ziyaret ediyoruz. Bu aşk hikâyesini bir de rehberimizden dinledikten sonra Amasya Valisi Seyfeddin Torumtay'ın yaptırdığı Gök Medrese Cami’sini görüp, Torumtay’ın Türbesini ziyaret ediyoruz. Tunç Çağı, Hitit, Urartu, Frig, İskit, Pers, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Arkeolojik, Etnografik, Sikke, mühür ve nadide El Yazması örneklerinin bulunduğu Amasya Müzesini ziyaret ediyoruz. Müzenin hemen yanında bulunan İlhanlılar dönemine ait mumyaları görüyoruz. Buradan yürüyerek Osmanlı Sultanı II. Beyazıt tarafından 26 yıl valilik yaptığı Amasya’ya armağan olarak 1482-1486 arasında Mimar Şemseddin Ahmet’e yaptırılan II. Beyazıt Külliyesi içerisinde bulunan Cami’ye ulaşıyoruz. Kütüphane ve Aşevi gibi yapıları gördükten sonra Yeşilırmak’ın kenarında bulunan Şehzadeler Parkı içinden geçiyor Roma döneminden kalan Alçak Köprü üzerinde fotoğraf molası veriyoruz. Yalı Boyu evlerini en güzel noktadan fotoğraflıyoruz. Amasya Kalesini ve Helenistik Dönemde bölgede hüküm sürmüş Mitridat Krallığına ait Kaya Mezarlarını panoramik olarak görüp, 1865 yılında inşa edilen Osmanlı döneminin en zarif sivil mimari örneklerinden biri olan Hazeranlar Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Hükümet Köprüsü ile Saat Kulesinin yapım hikâyesini rehberimizden dinledik den sonra İstanbul’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Tosya – Bolu – İzmit üzerinden Gece ilerleyen saatlerde İstanbul’a ulaşıyoruz. Sizleri almış olduğumuz kalkış noktasına bırakıp, bir başka Gezisepeti organizasyonunda görüşmek dileği ile veda ediyoruz.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Mercedes Travego - Tourismo – Man Fortuna Otobüsler ile ulaşım                                        
Otellerde 5 Gece Yarım Pansiyon, 2 gece Oda Kahvaltı Konaklama,            
Açık Büfe 7 Sabah kahvaltısı,
Açık büfe veya yöresel yemeklerden oluşan 5 Akşam yemeği
Tiflis ve Batum Konaklamaları Oda Kahvaltı olarak gerçekleşecektir. Akşam yemekleri misafirlerimizin tercihine bırakılmıştır. 
Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri,  
Gezisepeti  Otobüsü içerisindeki ikramlar, 
1618 Nolu turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası,
Profesyonel Rehberlik Hizmetleri,  
Müze Ören yeri giriş ücretleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

Tüm öğle yemekleri,
Tüm yemeklerde alınan İçecekler,
Tur süresince yapılan özel harcamalar,
Ekstra belirtilen organizasyonlar

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyat Listesi

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Yorumlar

  Karadeniz Yaylalar ve Gürcistan Turu Hakkındaki Düşünceleriniz

  Ad Soyad:
  Mesajınız:
  (En çok 500 karakter)

  karakter kaldı
  Doğrulama Kodu:

  Karadeniz Yaylalar ve Gürcistan Turu Hakkında Daha Önce Yazılan Yorumlar

  Biz Sizi Arayalım
  Ad Soyad
  Telefon Sabit/Cep
  E-Posta Adresiniz
  Konu
  Arama Zamanı
     Detaylı bilgi »

  Kampanyalardan haberdar olmanız için bilgilerinizi doldurmanız  yeterli olacaktır.