İRAN TURU / İRAN TURU

1. Gün: İstanbul - Tahran

Havalimanı dış hatlar terminali  Qesm Air  kontuarında 00:00 ( gece ) buluşma , check-in işlemlerinin ardından   ........ sefer sayılı uçağı ile saat 03:00'deTahran'a hareket edeceğiz , yaklaşık 3  saatlik uçuşun ardından  Tahran'a varacağız.

Havaalanında bizleri bekleyen özel aracımız ile

İlk durağımız değerli taş ve mücevheratın en göz kamaştırıcı koleksiyonu görebileceğimiz Merkez Bankası içindeki Ulusal Mücevher müzesi ve Kaçar hanedanlığı döneminde inşa edilen Gülistan sarayı yer almaktadır.

Saadabad Sarayı turumuza çıkıyoruz. 19 müzeden oluşan bu kompleksin inşası Kaçarlar döneminde başlanıp Pehlevi döneminde devam etmiş ve İran İslam Cumhuriyeti devrine kadar çeşitli eklemeler ve değişiklikler yapılmıştır. 3000 dönümlük arazide yaılan bu kompleksin 1800 dönümü doğal orman, pınarlar, yer altı su şebekeleri ve bahçeler oluşturmaktadır. Turumuzun ardından akşam yemeği , otelimize transfer ve serbest zaman.


2. Gün: Tahran - İsfahan

Sabah otelimizde alacağımız erken  kahvaltı ve sonrasında tarihi İpek Yolu’nun geçtiği dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan. 1501-1736 yılları arasında bugünkü Azerbaycan, İran, Ermenistan, Irak, Afganistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin doğu kesiminde varlığını sürdürmüş Safevi Devleti’ne başkentlik yapmış İsfahan'a  gitmek üzere yola çıkıyoruz.Yol üzerinde Fin Bahçelerine uğruyoruz , ardından Yol üzerinde 2500 yıllık kırmızı topraklı ABYANE KÖYÜ'nü ziyaret ediyoruz İsfahan'a devam ediyoruz. İsfahan'a vardığımızda güzelliği ile oldukça etkileyici olan Siosepol Köprüsü'ne gideceğiz

1602 yılında inşa edilmiş ve Farsça 33 anlamına gelen köprü, kendisini ayakta tutan 33 sütun üzerine inşa edildiğinden bu ismi almış. Araç trafiğine kapalı olan köprü, günbatımı sonrasında yanan ışıklarla birlikte karanlığın içinde etkileyici bir atmosfere bürünüyor. Bu şehre gelenler köprünün gece hali görülmeye değer , ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize gidiyoruz.


3. Gün: İsfahan

Sabah otelimizde alacağımız  kahvaltı ve sonrasında İsfahan’ı keşfetmeye başlıyoruz. İsfahan Şehri  640 yılında fethedilmiştir. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey’in başkent yaptığı ve torunu Melik Şah’ın geliştirdiği bu şehrin tarihi köprüleri panoramik olarak görülecektir. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Nakşı Cihan Meydanı, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu Sarayı, Kapalı Çarşı, Kırk Sütun Sarayı görülecek yerler arasındadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan meydan için dünyanın en büyük meydanlarından biri olduğu söylenmektedir. Eski adı Meydan-ı Şah’dır. Isfahan’da görülecek bir çok yere gitmek için bu meydandan geçilir. Meydanın çevresini oluşturan binada kapalı çarşı bulunur. Ali Gapu sarayı 6 katlı yapısıyla meydana hakim durumdadır,  Hareket eden minareler , Güvercin Kalesi , Ermeni Mahallesi ve dünyanın yarısı denilen Vank Katedrali Çaharbağ Mesire Alanı , Cuma Camii , Abbasi Kervansarayı. Turumuzun ardından otelimize yerleşiyoruz. Gecelememiz Isfahan’daki otelimizde.


4. Gün: Yezd

Sabah otelimizde alacağımız erken kahvaltı Yezd kentine hareket ediyoruz. Muhteşem Zagros Dağları manzarası eşliğinde İran bozkırında yapacağımız yaklaşık 4 saat sürecek yolculuğumuz sırasında yol üstünde panoramik olarak Kerpiç-Buz Evi’ni, göreceğiz. Gezimizin ardından Yezd’e hareket ve otantik kentte panoramik şehir turumuzda, Ateş Tapınağı, Sessizlik Kulesi, Emir Çakmak Zaviyesi, daracık sokakları, kerpiç ve taş mimarisiyle eski kent sokakları yürüyüş turu yapıyoruz. Geceleme Yezd'de otelimizde.


5. Gün: Yezd - Persepolis - Pasrgad - Şiraz

Sabah erken kahvaltı sonrası 07.30'da otelden ayrılıyoruz ve Şiraz’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan antik kent  Persepolis Müzesi'ni ve kral mezarları Nakş-ı Rüstem arkeolojik alanlarını geziyoruz. Persepolis Antik kenti, ilk olarak MÖ 6.yy sonlarına doğru Pers Kralı 1. Darius tarafından kurulmuştur. Uzun bir süre boyunca Pers İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır.Ardından , yine UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pasargad Kenti  'nde Büyük Kiros'un mezarını görüyor, panoramik antik kent gezimizi otobüsümüzle yapıyoruz. Ardından yolumuza devam ediyoruz ve Ardından Şiraz’a varıyoruz vakit kalırsa  otantik Kapalıçarşı ve vekil hamamı  gezimizi yapıyor( vakit kalmazsa ertesi gün gezilir ), baharat ve İran'a özgü ürünlerin sergilendiği dükkanların keyfini çıkarıyoruz.  Geceleme Şiraz’da otelimizde.


6. Gün: Şiraz

Sabah kahvaltının ardından  panoramik Şiraz şehir turu için otelimizden hareket ediyoruz. Şiraz bulunduğu bölgenin en önemli ticaret ve turizm kentidir. Tarihte Pers İmparatorluğu’nun başkenti olduğu için bünyesinde bir çok tarihi eser ve mekan barındırmaktadır. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Kerim Han Kalesi, Narenjestan Bahçesi, Vekil Camii ve Nasır el Mülk görülecek yerler arasındadır. Huzurlu bahçe şair Hafız Mozolesi ziyaretinde Pers Kahvesi'nde İran edebiyatından örnekler dinleyerek gezimizi tamamlıyoruz. Ardından otelimize transfer.


7. Gün: Şiraz - Tebriz

Sabah kahvaltının ardından  09:30'da Tebriz'e hareket edecek uçağımız için havalimanına gidiyoruz. 1,5 satlik uçuşun ardından  İran’ın batıya açılan kapısı olan tarih boyunca. Her dönem modernleşme adımlarının atıldığı Tebriz,deyiz , bugün de sanayisi ile ülkeye yön verenler arasındadır..

Tebrize varışımızda , Havalimanında bizi bekleyen aracımıza binip ,  Eskiden Şah Gölü olan adı, İslam devriminden sonra El (Halk) gölü olarak değiştirilmiş. Bu park şehrin gürültüsünden ve yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin adresi , ardından ,  görüp görebileceğiniz en büyük kapalı çarşı desem yanılmış olmayacağım ve  Kaybola kaybola gezilebilecek labirent gibi sokaklarında. Kıyafetten halıya, baharattan altına kadar ne ararsanız var bu bazaarın içinde. Safran almak isterseniz bu bazaarda bir çok satıcı bulabilirsiniz. Önemli bir bölümü ise halıcılardan oluşuyor, meşhur İran halılarından almayı düşünüyorsanız yine adres burası. Gezilerimizin ardından akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.


8. Gün: Tebriz

Sabah kahvaltının ardından  öncelikle Tebriz'de yapacağımız panoramik turumuzun ardından Arg-e Tabriz yani Tebriz kalesi önemli bir tarihi eser. 500 yıl önce yıkılmış olan bir caminin yerine yapılmış. Günümüze sağlam ulaşamamış olan kalede yıkık haldeki mihrap görülebilir. Yüksek surlar bir zamanlar idam cezalarının infaz edilmesinde kullanılıyormuş. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.ardından Arg-e Tabriz yani Tebriz kalesi önemli bir tarihi eser. 500 yıl önce yıkılmış olan bir caminin yerine yapılmış. Günümüze sağlam ulaşamamış olan kalede yıkık haldeki mihrap görülebilir. Yüksek surlar bir zamanlar idam cezalarının infaz edilmesinde kullanılıyormuş. Herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.Mor Mescit , Şairler Müzesi , serbest zaman ve akşam yemeği , konaklama için otelimize hareket.


9. Gün: Tebriz - İstanbul

Sabah erken kahvaltının ardından odaların boşaltılması ve Kandovan Tebriz’in 50 km güneyinde bir köy. Bizim Kapadokya’nın küçük bir kopyası diyebiliriz burası için. Peri bacalarının içine kurulmuş evler, dükkanlar bulunuyor köyde , gezimizin ardından

 havalimanına transfer, check-in işlemlerinin tamamlanmasından sonra Ata Airlines ile saat 14:00'de İstanbul’a hareket. Yerel saat ile .15:00 ’te İstanbul’a varış ve turumuzun sonu.


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

•             Lüks araçlar ile Tüm şehirler arası ulaşımlar ve Geziler

*             Qeshm Air Havayolları ile İstanbul - Tahran  Uçuşu

*             Ata Air Havayolları ile Tebriz -  İstanbul Uçuşu

*             Qeshm Air Havayolları ile Şiraz - Tebriz Uçuşu

•             4* Otellerde 8 Gece Yarım Pansiyon ( Sabah Kahvaltısı ve Akşam Yemeği ) 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

*             İlk Gün Sabah Kahvaltısı

•             Yurtdışı çıkış Ücreti

*             Öğle Yemekleri

*             Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

*             Yurt Dışı Çıkış Harcı 50 TL

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri: 18 Ekim

  Fiyat Listesi

  Tarih Seçenekler İki Kişilik Odada
  Kişi Başı
  Tek Kişi Ek Yatak1. Çocuk2. Çocuk
  18.10.20204* Oteller1099.00 USD899.00 USD ---

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Yorumlar

  İRAN TURU Hakkındaki Düşünceleriniz

  Ad Soyad:
  Mesajınız:
  (En çok 500 karakter)

  karakter kaldı
  Doğrulama Kodu:

  İRAN TURU Hakkında Daha Önce Yazılan Yorumlar

  Biz Sizi Arayalım
  Ad Soyad
  Telefon Sabit/Cep
  E-Posta Adresiniz
  Konu
  Arama Zamanı
     Detaylı bilgi »

  Kampanyalardan haberdar olmanız için bilgilerinizi doldurmanız  yeterli olacaktır.