8. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ VE GAP TURU /

1. Gün: ADANA -GAZİANTEP - ZEUGMA - GAZİANTEP ÇARŞILAR

Değerli misafirlerimiz, sabah saat 07:00 Sabiha Gökçen Havalimanı Buluşma ve ardından Pegasus Havayollarının PC 2082 sefer sayılı uçuşu ile 08:30'da Adana'ya hareket , saat 10:00 Adana'ya varış ve alanda bizleri bekleyen özel aracımız ile Gaziantep'e hareket ,  alacağımız EKSTRA kahvaltı sonrasında, Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Gaziantep’teyiz. Zeugma’dan çıkartılan mozaiklerin ve bölgeye ait eserlerin sergilendiği Gaziantep Mozaik Müzesi’ni geziyoruz. Ardından müzeden ayrılarak, yapılış tarihi ve uygarlığı bilinmeyen Türkiye’de günümüze kadar ayakta kalan nadir yapılardan olan Gaziantep Kalesini (Panoramik) görüyoruz. Ardından Kale’nin eteklerinde bulunan Emine Göğüş Mutfak Eserleri Müzesi’ni geziyoruz. Dünyaca ünlü Gaziantep Mutfağını yakından tanıdıktan sonra bu kez de kentin diğer bir önemli kültürü olan Hamam Kültürü’nü yakından tanımak üzere Hamam Müzesi’ne gidiyoruz. Burada göreceğiniz eserler çok hoşunuza gidecek. Tahmis Kahvesinde Melengiç Kahvesi molası sonrası, bölgenin en çarpıcı özelliğinden olan Bakırcılar çarşısında vereceğimiz serbest zaman sonrasında otelimize hareket etmek üzere aracımızla buluşuyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 


3. Gün: GAZİANTEP - BİRECİK – KELAYNAK KUŞLARI –HALFETİ TEKNE TURU- NEMRUT DAĞI – KARAKUŞ TÜMÜLÜSÜ – CENDERE KÖPRÜSÜ – NEMRUT DAĞI GÜN BATIMI- KAHTA

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Birecik’e hareket ediyoruz. Burada dünyada nesli tükenmekte olan sadece Fas ve Birecik’te bulunan kelaynak kuşlarını görüyoruz. Atatürk Barajı’nın yapımı sonrasında bir kısmı sular altında kalan Halfeti’ye doğru yola çıkıyoruz. Halfeti’de Birecik Baraj Gölü üzerinde 1 saat süren Tekne Turuna çıkıyoruz. Tekne turunda Rum Kale, Tarihi Mağara Evleri, büyük bir kısmı sular altında kalan ve sular altındaki yapıları görebileceğiniz Savaşan Köyünü gördükten sonraAdıyaman’a hareket ediyoruz. Adıyaman’a ulaştığımızda minibüslerimize binerek Nemrut Dağı’na doğru yola çıkıyoruz. Yol güzergâhımızda Karakuş Tümülüsü, Cendere Köprüsü, gezeceğimiz başlıca eserler olacak. Keyifli geçen yolculuğumuz sonrasında gün batımını seyretmek için Nemrut Dağı’na çıkıyoruz. Dağın en önemli unsuru ise Kommagene Kralı Antiochos'a ait Tümülüs ve Diğer Kutsal alanlardır. Zirve’de İlk olarak Doğu Terası’nda bulunan I. Antiochos, Zeus, Apollon, Herakles, Kommagene, Kartal ve Arslan Heykellerini görüyoruz. Burada rehberimizin anlatımlarını dinlerken Nemrut’un büyüsü sizleri de derinden etkileyecektir. Doğu Terası Bağış Sunağını gördükten sonra Batı Terası’na geçerek önce Batı Terası Bağış Sunağı’nı ve Arslan Horoskopu’nu görüyoruz. Rehberimizin anlatımları bittikten sonra derin bir sessizliğe kapılıp, güneşin yukarıdan aşağıya doğru muhteşem batışını seyrediyoruz. Güneşin batışı sonrası otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 


4. Gün: DİYARBAKIR – CAHİT SITKI TARANCI MÜZESİ – DİYARBAKIR ULU CAMİİ – SURLAR MARDİN KAPI  - HASANKEYF – MİDYAT – MİDYAT KONUK EVİ – TELKÂRİ ÇARŞISI - MARDİN

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, güneydoğunun en eski ve köklü kenti Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Diyarbakır gezisine başlıyoruz. Edebiyat dünyamızın önemli isimlerinden 35 yaş şiiri ile tanınan, Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve şu anda müze olarak hizmet veren evi geziyoruz. Bu ev aynı zamanda Diyarbakır sivil mimarisinin de en güzel örneğidir. Sur içerisinde İslam tarihinin en eski camilerinden olduğuna inanılan Anadolu’da kurulan ve şu anda restorasyonu devam etmekte olan V.Haremi Şerif olan Diyarbakır Ulu Camiini geziyoruz. Yapım tarihi ve yaptıran uygarlığın bilinmediği, 9000 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen Diyarbakır surlarını görüyoruz. Buradan Dicle Nehrine doğru baktığımızda Dicle Nehrinin üstüne kurulu 10 Gözlü Köprüyü, Hevsel Bahçelerini görüp ve fotoğraflıyoruz. Mardin Kapıyı, Yeni Kapı’yı panoramik olarak gördükten sonra Batman üzerinden Hasankeyf’e doğru hareket ediyoruz. Türkiye’de ilk petrol kuyusunun bulunduğu ilimiz Batman’ı panoramik olarak gördükten sonra, yakında Ilısu Barajı ile sular altında kalacak olan Hasankeyf’e varıyoruz. Hasankeyf gezimizde Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Türbesi, El Rızık Camisi, Sultan Süleyman Camisi, Tarihi Hasankeyf Köprüsü, Tarihi Hasankeyf Kalesi, Artuklu Döneminde var olan Eski Darphane ve Mağara Evleri göreceğimiz başlıca yerler olacak. (Hasankeyf’te yaşayan vatandaşlarımızın, başka bölgelere nakil işlemi devam ettiğinden, bazı gezi noktaları aşamalı olarak ziyarete kapatılmaktadır. Misafirlerimizin bu duruma karşı hazırlıklı olmasında fayda vardır.) Hasankeyf gezimizi tamamladıktan sonra Midyat’a hareket ediyoruz. Gezimize Sıla ve Adını Kalbime Yazdım Dizilerinin de çekildiği ve daha birçok diziye ev sahipliği yapan Midyat Konuk Evini gezerek başlıyoruz. Tarihi Midyat Evlerinin arasından yürüyerek güzel vakitler geçiriyoruz. Midyat’ın dünyaca ünlü el işleme sanatı olan Gümüş ve Telkâri ürünlerinden satın alınabileceğiniz çarşıda serbest zaman verdikten sonra aracımızla buluşarak otelimize hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 


5. Gün: MARDİN – DAYRUL ZAFARAN MANASTIRI KASIMİYE MEDRESESİ – ESKİ PTT BİNASI – ULU CAMİİ – GÖBEKLİTEPE -ŞANLIURFA –BALIKLI GÖL – GÜMRÜK HAN – SIRA GECESİ - ŞANLIURFA

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Mardin’i gezmeye başlıyoruz Mardin’de ilk durağımız bütün dünyadaki Süryani Halkının merkezi konumunda bulunan Dayrul Zafaran Manastırı olacak. Şemsiler zamanında güneş tapınağı olarak inşa edilen daha sonra yüzlerce yıl Süryanilerin Patriklik Merkezi Görevini Üstlenen Manastır hakkında edineceğimiz bilgiler bizi buraya hayran bırakacaktır. Ardından 15.yy Akkoyunlu Hükümdarı Sultan Kasım tarafından yaptırılan Kasımiye Medresesi’ni geziyoruz. Alacağımız önemli tarihi bilgilerden sonra tarihi Mardin sokaklarından yaya olarak yolumuza devam edip Mardin çarşılarını ve Mardin’in en önemli tarihi yapılarından içerisinde Hz. Muhammedin sakalı şerifinin bulunduğu Ulu Camiyi geziyoruz. Sonrasında birçok dizi ve filme ev sahipliği yapmış olan PTT binasını geziyoruz. Hemen karşımızda bulunan Şehidiye Cami’ni de ziyaret ettikten sonra üç yol mevkiinden kendimizi aşağı bırakıp Mardin’in sembollerinden olan Abbaralardan geçerek bizi bekleyen aracımızla buluşup, tarihi İpek Yolu olan, Kızıltepe - Viranşehir üzerinden Peygamberler Şehri olan, hepimizin hafızalarında Çiğ Köfte, Balıklı Göl, Harran denildiğinde aklımıza gelen şehir Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Şanlıurfa merkezde gezimize başlıyoruz. Halil Rahman Gölü, Balıklı Göl, Ayn Zeliha Gölü, Hz İbrahim Makamı’ndan ötürü ismini alan Makam Camii, Rızvaniye Camii, Mevledi Halil Camii, Hz. İbrahim’in doğduğu mağarayı görüyoruz. Panoramik Urfa Kalesi, Tarihi Çarşılardan olan Sipahiler, Hüseyinciler, Bakırcılar Çarşısını geziyoruz. Ardından Eşkıya filminden anımsayabileceğiniz Gümrük Han’da çay molası veriyoruz. Günün sonunda aracımızla buluşarak otelimize ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Arzu eden konuklarımız ile akşam yemeği sonrasında Urfa Kültürünün bir parçası olan Sıra Gecesi. (Ekstra Kişi Başı TL)

 


6. Gün: ŞANLIURFA - ADANA – 8. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, 
Adana'ya hareket ediyoruz.panoramik Seyhan Baraj Gölü turu ardından portakal bahçesine ziyaretimiz olucak.Bir sonraki durağımız ise 65 Bin m2 üzerine kurulu 32 metre çaplı ana kubbesi ve 20.000 kişilik kapasiteli ile Orta Doğu'nun en büyük camisi Sabancı Merkez Camii olacak.Sabancı Merkez Camii ziyaretimizden Atatürk Evini ve Sinema Müzesini geziyor ve Adana'nın simgesi durumda olan ve Seyhan nehri üzerinde kurulu bir Roma dönemi köprüsü olan Taş Köprü'ye geçip Adana Taşköprü hakıında rehberimizden bilgiler alıyoruz.Bir sonraki durağımız ise 16. yy.'dan kalma tarihi bir cami olan. Adana Ulu Camii ve Ramazanoğulları Külliyesini gezip rehberimizden bilgiler alıyoruz.Hemen yakımızda bulunan ve Türkiye deki En Uzun saat kulesi olanBüyük Saat Kulesi'ni de Fotoğraf albümümüze dahil ediyoruz.1501 yılında Ermeni Saint Jacques Kilisesi'nin Ramazanoğlu Halil Bey'in emri ile camiye çevrilmesinden bir süre sonra mekanın yörenin ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalması üzerine yanıbaşına Halil Bey'in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından yeni bir camii yaptırılmış,iki yapı birleştirilmiş haliyle Yağ Camii olarak bilinen Tarihi camii bu günkü Adana Turu programımızda son gezeceğimiz nokta. Aracımıza dönüş güzerdahımız üzerinden bulunan Adana'nın Meşhur Cezerye ustası Yeni Uğur Cezerye Tahin Helva'dan hediyelik alışverişimizi yaptıktan sonra Adana'nın Meşhur Kebapçılarında Ciğer veya Adana Kebap yemek üzere öğlen yemeği ( Ekstra ) alacağımız kebabçısına geçiyoruz. Sonrasında Adana Portakal Çiçeği Festival alanına Kortej Yürüyüşünü izlemek üzere Kortej başlangıç noktasına geçerek sizleri burada serbest bırakıyoruz.Kortejde dans gurupları,pandomimciler,sokak müzisyenleri ve birçok kostümlü kişiler vs. yer alacak.Ayrıca birçok ünlü müzisyenimizin yer alacağı bir de Konser yer alacak.Bu çoşkuyu ve kentte herkesi sarıp sarmalayan,bir araya getiren,neşeli,sokak Karnavalı görüntüleri sizlerin hayatına bir renk katacak.Adana Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca bol bol fotoğraf çekip,folklorik değerlerimizin farkına varabileceğiz.Sonrasında konaklama Osmaniye'deki otelimizde.

 


7. Gün: OSMANİYE - KAYSERİ

Sabah otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Kayseri'ye doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Kayseri'de

 


8. Gün: KAYSERİ - İSTANBUL

Değerli misafirlerimiz, sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında,
Kayseri Havalimanına hareket , Pegasus Havayollarının PC 2741 sefer sayılı uçuşu ile 22:10'da İstanbul'a hareket ve 23:30 varış ile bir sonraki gezimizde buluşmak üzere, vedalaşıyoruz. 

 


Fiyata Dahil Olan Hizmetler

Bölge Otellerimizde 6 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

Pegasus hava yolları ile gidiş-dönüş ulaşım ücreti

Profesyonel Türkçe Rehberlik Hizmeti
1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigorta

Nemrut Dağı Çıkış Minibüs Ücretleri

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

İlk Gün Sabah Kahvaltısı   

Tüm Öğlen Yemekleri

Sıra Gecesi
Tüm Yemeklerde Alınacak alkollü ve alkolsüz  İçecekler
Tüm Özel Harcamalar 
Ekstra Belirtilen Tüm Organizasyonlar
Müze Giriş ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

 

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:

  Fiyat Listesi

  Tur Hakkında Genel Bilgilendirme

  İptal Şartları

  Vize Bilgileri

  Yorumlar

  8. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ VE GAP TURU Hakkındaki Düşünceleriniz

  Ad Soyad:
  Mesajınız:
  (En çok 500 karakter)

  karakter kaldı
  Doğrulama Kodu:

  8. ULUSLARARASI PORTAKAL ÇİÇEĞİ FESTİVALİ VE GAP TURU Hakkında Daha Önce Yazılan Yorumlar

  Biz Sizi Arayalım
  Ad Soyad
  Telefon Sabit/Cep
  E-Posta Adresiniz
  Konu
  Arama Zamanı
     Detaylı bilgi »

  Kampanyalardan haberdar olmanız için bilgilerinizi doldurmanız  yeterli olacaktır.